هشدار به سهامداران بورس ، در چنگال سوداگران سیگنال فروش قرار نگیرید

به گزارش وبلاگ یادگیری، افزایش شاخص و حرکت شتابان بورس این روزها شرایطی را فراهم آورده که بعضی خریدهای هیجانی، منجر به معامله سهام بعضی شرکتهای بورسی با 10 برابر ارزش ذاتی شده که این، هشداری جدی برای سهامداران است.

هشدار به سهامداران بورس ، در چنگال سوداگران سیگنال فروش قرار نگیرید

به گزارش وبلاگ یادگیری به نقل از مهر، شاخص بورس چند روزی هست که از مرز یک میلیون واحد عبور نموده است. حرکت تمامی شرکت های بورسی شتابان و معامله سهام آنها در فضاهای واقعی و غیرواقعی گاهاً به دور از منطق و آنالیز های لازم از سوی سهامداران در حال اجرا است. واقعیت آن است که بعضی سهامداران تازه وارد که اتفاقاً به وسیله صندوق های سرمایه گذاری یا سبدگردان ها وارد بازار نشده اند، گاه در چنگال سوداگرانی می افتند که با سیگنال فروشی، منجر به نادیده دریافت ارزش ذاتی شرکت ها از سوی خریداران می شوند.

واقعیت آن است که این روزها بازار سرمایه اگرچه به دلایل منطقی و ورود پررنگ تر دولت به عرصه رونق بخشی به فعالیت های این بازار، بسیار پررونق است، اما در این فضا، بعضی رفتارهای هیجانی سهامداران و فرصت طلبی سودجویان از شرایط به وجود آمده، منجر به انحرافاتی هم در این راستا شده است.

در واقع، دولتها سال های متمادی به دنبال فرهنگ سازی در حضور پررنگ مردم و سرمایه گذاران در بازار بورس بودند و اکنون که شرایط به واسطه دلایل منطقی و بعضی خطاهای پیرامونی فراهم شده و بازار سرمایه از رشد و اقبال بیشتری از سوی مردم برخوردار شده است، بعضاً اتفاقاتی هم رخ می دهد که باید هر چه سریع تر آثار و تبعات آن را مدیریت نمود تا در نهایت منجر به ضرر و زیان سهامداران نگردد.

در این میان بعضی تحلیلگران بازار سرمایه بر این باورند که افزایش شاخص و حرکت شتابان بورس این روزها شرایطی را فراهم آورده که بعضی خریدهای هیجانی، منجر به معامله سهام بعضی شرکتهای بورسی با 10 برابر ارزش ذاتی شده که این خود، هشداری برای سهامداران است.

محمودرضا خواجه نصیری، عضو هیأت مدیره بورس تهران با بیان اینکه عنوان کردن موضوع شکل گیری حباب در بازار سرمایه، از پایه دچار ایراد است، گفت: اصل قضیه این است که موضوع حباب را اکنون نباید به عنوان یک موضوع اساسی در بازار سرمایه عنوان کرد؛ چراکه کلمه حباب در یک بازار، یک مفهوم کلی است و بر اساس آنچه که سوابق تحقیقات علمی نشان می دهد عمدتاً حباب هایی که در بازار شکل می گیرند، تا قبل از اینکه تخلیه شوند، قابل شناسایی نیستند.

وی اضافه نمود: نباید صرف افزایش قیمتها، دلیلی بر شکل گیری حباب گردد، بلکه باید به صورت تحلیلی با آن برخورد کرد؛ اما نکته حائز اهمیت آن است که بخشی از بازار به لحاظ قیمتی، تناسبی با عملکرد سودآوری شرکتها ندارد که این خود موضوعی قابل آنالیز است.

به گفته خواجه نصیری، تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال مبتنی بر هر سهم، کاملاً قابل آنالیز است؛ اما نکته حائز اهمیت آن است که اکنون بیش از 32 صنعت در بازار سرمایه حاضر هستند که هر یک، محیط کسب و کار متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند؛ به نحوی که سهام این شرکت ها در بورس، فرابورس و بازار پایه قابلیت معامله دارد و هزاران شرکت را در برمی گیرد که هر یک از آنها، شرایط متفاوتی نسبت به دیگری دارند.

عضو هیأت مدیره بورس تهران اظهار داشت: مساله جدی آن است که نباید کلیت بازار سرمایه را با یک عینک دید؛ چراکه در بازار سرمایه اکنون شرکت هایی وجود دارند که بین 5 تا ده برابر ارزش ذاتی خود، معامله می شوند یا قیمت آنها نزدیک 40 برابر ارزش اضافه نموده آنها است.

وی به مردم توصیه کرد که در خصوص این چنین شرکتها، کاملاً مراقب باشند و گفت: خرید سهام این شرکتها ریسک دارد و به نظر می رسد که می توانیم بگوییم که سهام این شرکتها ارزنده نیست؛ در حالی که در مقابل، شرکتهایی داریم که دارایی هایی در ترازنامه خود دارند که از سودآوری ارزشمندی برخوردار هستند و با توجه به شرایطی که وجود دارد، این شرکتها می توانند حداقل معادل سودی که سرمایه گذاران طلب می نمایند، در کلیت بازارهای موازی حاصل نمایند.

  • جزر و مد شدید بورس تهران | شاخص منفی ماند
منبع: همشهری آنلاین

به "هشدار به سهامداران بورس ، در چنگال سوداگران سیگنال فروش قرار نگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار به سهامداران بورس ، در چنگال سوداگران سیگنال فروش قرار نگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید