نَممهمان خانه میرزاکوچک خان، شهرداری درنگهداری کوتاهی نموده است

به گزارش وبلاگ یادگیری، خبرنگاران- گروه استان ها، مهری شیرمحمدی: خانه میرزا کوچک خان جنگلی هرچند امروز جزو یکی از مراکز دیدنی شهر رشت است، ولی تا دو دهه پیش مخروبه ای بیش نبود. درست در لحظه ای که کلنگ نوسازی بر پیکره نحیف خانه یونس استادسرایی فرود می آمد، نوه شیخ علی امین ورزلی، یکی از بازماندگان جنبش جنگل، جلوی لودر تخریب را گرفت.

نَممهمان خانه میرزاکوچک خان، شهرداری درنگهداری کوتاهی نموده است

مرتضی شگفت در کسوت شهردار وقت رشت، توانست نظر مالکین را که مجوز نوسازی گرفته بودند، جلب نموده و با حمایت های شورای نخست شهر رشت و مشارکت های مردمی مخروبه ای که حتی ستون های چوبی اش را برای فراوری ذغال سوزانده بودند، از روی عکس های بجا مانده از نو بسازد.

دیوارهای رطوبت زده

در شرایطی که هنوز بارندگی های پاییزی آغاز نگردیده، خبر رسیده که ماهها است نم و رطوبت میهمان خانه میرزا گردیده است. بازدید میدانی وبلاگ یادگیری از این خانه نشان می دهد رطوبت به حدی در دیوار بالا زده که به نظر می رسد سقف نیز چکه نموده است. کپک های روی دیوار خانه میرزا پشت قاب عکس ها پوشیده مانده و همین پوشش سبب گردیده وضعیت بدتر گردد.

اگرچه یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی گیلان، در بهار امسال موضوع نم زدگی سقف خانه میرزا کوچک خان را گزارش داده بود، ولی آنالیز ها نشان می دهد که رطوبت بر اثر از بین رفتن اتصال حلب دیوار رو به خیابان و نفوذ آب باران سقف، به داخل شکاف دیوار بوده و گچ آن سوی دیوار را نیز دچار خوردگی نموده است.

در برخی از بخش های سقف، سفال های موسوم به قاشقی قرمز رنگ نیز احتیاج به مرمت دارد، چیزی که در این میان حائز اهمیت است این بوده که تعمیر یک حلب به کمک یک حلب ساز، هزینه چندانی ندارد که شهرداری نتواند از عهده آن برآید.

در جوار خانه میرزا، مغازه ای است که از زمان شورای دوم صحبت خرید و اضافه کردن آن به مجموعه میرزا در جلسات شورای شهر رشت شنیده می شد. مغازه ای که قبلا جزء بنای اصلی میرزا بوده است. اما با گذشت یک سال از فعالیت شورای پنجم هیچ خبری از خرید این مغازه شنیده نمی گردد و درست در نقطه اتصال این مغازه حلب از دیوار باز و رطوبت عمارت را بالا برده است.

بنای نوسازی که ثبت ملی شد

خانه میرزا کوچک جنگلی اگرچه همان عمارت نخستین و قدمت دار نیست، اما به واسطه پرورش یک شخصیت مهم تاریخی، به پیشنهاد اداره کل میراث فرهنگی گیلان و تأیید سازمان میراث کشور، در سال 1386 در فهرست بناهای میراث ملی به ثبت رسیده است.

معاون اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری گیلان درباره بناهای تاریخی ثبت گردیده در فهرست بناهای میراثی کشور به وبلاگ یادگیری گفت: گرچه مالکیت عمارت میرزا کوچک در اختیار شهرداری رشت است، اما براساس قانون برنامه ششم توسعه، هر بنایی که در فهرست بناهای میراثی کشور ثبت می گردد وظیفه نگهداری و هزینه کرد برای مرمت آن بر عهده همان اداره است.

ولی جهانی با بیان اینکه مرمت و نگهداری بناهای میراثی باید با هزینه اداره مالک و نظارت سازمان میراث فرهنگی انجام گردد، اضافه کرد: بر همین اساس اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می تواند به این دلیل که خانه میرزا کوچک خان به شماره 22508 در 27اسفند ماه 1386 در فهرست آثار ملی کشور ثبت گردیده نسبت به نگهداری بنا به مالک تذکر دهد.

وی در ادامه به کوتاهی شهرداری رشت در حفظ و نگهداری 4بنای میراثی ثبت گردیده که در اختیار دارد اشاره و اعلام نمود: بر همین اساس تاکنون چندین اخطار کتبی به شهردار اسبق رشت ارسال گردیده تا راهکاری برای مرمت بناهای میراثی که در اختیار دارند، انجام دهد.

معاون اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری گیلان تاکید نمود: ادامه این روند موجب می گردد اداره کل میراث فرهنگی موضوع را از طریق اداره بازرسی پیگیری کند.

چاه پر آب و فضای سبزی که از بی آبی رنج می برد

اکنون اختیار خانه میرزا کوچک خان، در حیطه سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری رشت است و علاوه بر نمایشگاه های دوره ای درب این خانه به روی گردشگران باز است.

در امسال قیمت بلیت بازدید از این عمارت افزایش یافت و درآمد آن به حساب سازمان فرهنگی شهرداری رشت واریز می گردد. بنابراین مسئولان این سازمان می توانند از محل درآمد برای مرمت آن هزینه نمایند. از دیگر مشکلات این بنای میراثی علاوه بر نم زدگی دیوارها، فضای سبز حیاط عمارت بوده که از کم آبی و بی آبی خشک گردیده است. گرچه هفته های اخیر شاهد بارندگی در استان گیلان بوده ایم ولی بازدید وبلاگ یادگیری در هفته دوم مرداد ماه، نشان می داد در شرایطی که چاه حیاط عمارت پر آب بود فضای سبز عمارت از بی آبی رنج می برد.

پیگیری برای رفع مشکل خانه میراثی میرزا

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت درباره این عمارت به وبلاگ یادگیری اظهارکرد: خانه میرزا کوچک جنگلی به جز آنکه یک اثر تاریخی و میراثی بوده بخشی از هویت فرهنگی شهر رشت است.

محمدحسن عاقل منش با اشاره به کوشش های شورای اول و دوم در احیای این عمارت و واگذاری آن به بخش خصوصی، توضیح داد: نگاه کمیسیون فرهنگی همواره این بوده که درب خانه میرزا به روی شهروندان و گردشگران باز باشد.

وی با بیان اینکه اطلاعی از نم زدگی دیواره های این عمارت ندارد، اضافه کرد: موضوع را پیگیری نموده و به منظور رفع مشکل اقدام می نماید.

کوشش برای حل مشکل رطوبت بنا

مدیر عامل سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری رشت نیز در مصاحبه با وبلاگ یادگیری، خانه میرزا کوچک جنگلی را هویت تاریخی رشت مطرح کرد.

علیرضا حسنی با اشاره به عدم آگاهی خود از ثبت این بنا در فهرست بناهای میراثی کشور، گفت: تاکنون چندین بار معماری برای مرمت سقف و سفال از بنا مذکور بازدید نموده تا بتواند مشکلات موجود را رفع کند.

وی اضافه کرد: نگهداری بناهای میراثی به دلیل نبود استادکاران ماهر از یک سو و کمبود سفال سقف در بازار بسیار مشکل است و سازمان میراث فرهنگی باید در این راستا همکاری لازم را با سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری رشت انجام دهد.

حسنی همچنین با تأکید بر کوشش برای رفع مشکلات رطوبت بنا در کوتاه ترین زمان، گفت: نامه خرید پمپ برای استفاده از آب چاه عمارت نیز برای رسیدگی و آبیاری فضای سبز این بنای میراثی در دستور کار این سازمان است.

مخروبه ای که سال 1380 به مبلغ 60 میلیون تومان به شهرداری فروخته شد، به همت بنیاد پژوهشی میرزا کوچک جنگلی و مشارکت های مردم گیلان و حتی برخی از اساتید غیر ایرانی مقیم دیگر کشورها، از نو بازسازی و احیا شد. هرچند شهرداری در آن مقطع این عمارت را به صورت 99ساله به بنیاد مذکور اجاره داد، ولی این قرارداد لغو و اختیار آن به سازمان فرهنگی واگذار شد. اکنون که سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری رشت اختیار این بنا را برعهده دارد، انتظار می رود بیش از آن زمان که در اختیار بخش خصوصی بود به آن توجه و برنامه های متنوع فرهنگی در این عمارت برگزار کند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نَممهمان خانه میرزاکوچک خان، شهرداری درنگهداری کوتاهی نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نَممهمان خانه میرزاکوچک خان، شهرداری درنگهداری کوتاهی نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید