نظر نهایی سازمان ملل در خصوص ونزوئلا

به گزارش وبلاگ یادگیری به نقل از آسوشیتدپرس، رُزماری دی کارلو مقام ارشد امور سیاسی ملل متحد، با بیان این مطلب در ادامه از همه طرف ها خواست به گفتگویی فراگیر و قابل اعتماد برای روبرو شدن با بحران طولانی مدت ونزوئلا پایبند باشند.

نظر نهایی سازمان ملل در خصوص ونزوئلا

دی کارلو در ادامه عنوان داشت که سازمان ملل برای یاری به حل بحران آماده همکاری است.

مدیر دفتر سیاسی سازمان ملل می گوید رخدادها و تنش های ونزوئلا به دودستگی سیاسی گسترده، افزایش نیازهای انسانی و نگرانی های شدید در خصوص حقوق بشر انجامیده است.

او با اشاره به گزارش صندوق بین المللی پول در خصوص تورم بسیار بالا در ونزدئلا، گفت وضعیت مالی کشور بسیار وخیم شده است.

دی کارلو افزوده است: زندگی نزدیک به 30 میلیون شهروند ونزوئلا تحت تاثیر ابَـرتورم و سقوط درآمدها، کمبود مواد غذایی، دارویی و نیازهای اولیه، و زوال خدمات آموزشی و بهداشتی قرار گرفته است.

دیروز شنبه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل، مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اظهاراتی مداخله جویانه از همه کشورها خواست که از مردم ونزوئلا برای رهایی از حکومت نیکلاس مادورو حمایت نمایند.

از سوی دیگر روسیه و چین در این جلسه مانع از صدور بیانیه شورای امنیت برای حمایت از مخالفان نیکلاس مادورو شدند.

وزیر خارجه ونزوئلا نیز در شورای امنیت تاکید نمود: رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا نیکلاس مادورو است.

وی در عین حال خواسته کشورهای اروپایی برای برگزاری انتخابات طی هشت روز آینده در آن کشور را رد کرد.

پیش از این رهبران بلژیک، اسپانیا، فرانسه، بریتانیا و آلمان، در بیانیه ای مشترک گفته بودند اگر طی هشت روز آینده انتخابات تازه در ونزوئلا برگزار نشود، آن ها خوان گوایدو، رهبر مخالفان مادورو، را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا به رسمیت خواهند شناخت.

خوان گوایدو، رئیس مجلس ونزوئلا، هفته پیش خود را به عنوان رئیس جمهوری موقت کشورش معرفی کرد. مجلس ونزوئلا که در دست مخالفان دولت است، ریاست جمهوری مادورو را غصبی و غیرقانونی اعلام نموده است.

آمریکا و شماری از کشورها از جمله کشورهای اروپایی و نیز بسیاری از کشورهای قاره آمریکا از گوایدو حمایت نموده اند. ترکیه، ایران، روسیه و چین، و نیز بولیوی و کوبا از مادورو حمایت نموده اند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "نظر نهایی سازمان ملل در خصوص ونزوئلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظر نهایی سازمان ملل در خصوص ونزوئلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید