معاون وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد؛ توسعه مکانیزاسیون یک راه برای توسعه کشت پنبه

به گزارش وبلاگ یادگیری، کشاورز گفت: توسعه مکانیزاسیون، کشاورزی حفاظتی، کشت نشایی، آبیاری مناسب و بهبود تغذیه از عوامل اصلی توسعه کشت پنبه در کشور است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد؛ توسعه مکانیزاسیون یک راه برای توسعه کشت پنبه

به گزارش ، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، عباس کشاورز معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در گردهمایی سراسری تبیین و تشریح برنامه ریزی زراعت پنبه در سال 98، اظهار کرد: بهبود وضعیت بذر، کاهش خطرات ناشی از عوامل خسارت زا بویژه آفات به وسیله شبکه های مراقبت، توسعه مکانیزاسیون، استفاده از کشاورزی حفاظتی، کشت نشایی و آبیاری های مناسب و بهبود تغذیه از عوامل کلیدی برای توسعه کشت پنبه در کشور است.

وی همکاری صنعت نساجی را امری ضروری برای توسعه کشت پنبه دانست و اضافه کرد: براین اساس مقرر شد کارگروهی مشترک با الگوبرداری از نمونه های پیروز در کشور، به صورت فعال تشکیل گردد تا طی سال های آینده کشت قراردادی پنبه عملی و توسعه یابد.

در این گردهمایی هزار جریبی مجری طرح پنبه کشور بر توجه وزارت جهاد کشاورزی به فراوری پنبه تاکید و اظهارکرد: در سال آینده به پیش بینی 82 هزار هکتار سطح کشت پنبه که در برنامه داریم برسیم و همچنین با تدابیری که اندیشیده شده 40 درصد افزایش فراوری داشته باشیم.

هزارجریبی در زمینه فراوری و تامین بذر پنبه بیان نمود: فراوری بذر پنبه به شرکت های داخلی واگذار شده است و در این زمینه هم ارقام زودرس توسط موسسه تحقیقات پنبه کشور معرفی شده که می تواند یاری خوبی در حوزه فراوری پنبه و باعث افزایش انگیزه بین کشاورزان برای کشت پنبه باشد.

وی ادامه داد: همکاری های خوبی با کشور های خارجی در زمینه تامین بذر پنبه به شرط انتقال تکنولوژی و مشارکت با بخش خصوصی کشور اجرا شده است.

مجری طرح پنبه کشور توجه به کنترل آفات را یکی از اولویت های کشت پنبه دانست و اضافه کرد: در این خصوص همکاری خوبی با همکاران سازمان حفظ نباتات صورت گرفته که این روند در سال های آینده هم ادامه خواهد داشت.

به گفته این مسئول، روش های به زراعی کشت پنبه حائز اهمیت است که اقدامات خوبی در این خصوص از جمله کشت نشایی، کشت حفاظتی و بهبود کارایی مصرف آب اجرا شده که در سال های آینده توسعه می یابند.

هزارجریبی از احیای تعاونی های پنبه کاران در سطح کشور اطلاع داد و اضافه کرد: در سال های اخیر همکاری و مشارکت فعال برای توسعه و پایداری پنبه وجود دارد و انتظار می رود این تعاونی ها در سطح شهرستان ها نیز احیا و به فعالیت خود در عرصه فراوری پنبه قوی تر ظاهر شوند.

لازم به ذکر است؛ گردهمایی سراسری تبیین و تشریح برنامه ریزی زراعت پنبه در سال 98، با حضور کشاورز معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، وفابخش قائم مقام معاونت، هزارجریبی مجری طرح پنبه، عباسی رییس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی و سایر مدعوین در سالن توسعه وزارت جهاد کشاورزی برگزار گردید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "معاون وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد؛ توسعه مکانیزاسیون یک راه برای توسعه کشت پنبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد؛ توسعه مکانیزاسیون یک راه برای توسعه کشت پنبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید