صالحی: به طرف های مقابل برجام هشدار می دهم!

به گزارش وبلاگ یادگیری، رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: به طرف های مقابل برجام هشدار می دهم، نکند اشتباه بگیرید قضایا را! صنعت هسته ای سرپاست و نشاط هسته ای عالی است و ما در بهترین وضعیت به لحاظ فعالیت های هسته ای هستیم.

صالحی: به طرف های مقابل برجام هشدار می دهم!

به گزارش وبلاگ یادگیری، معاون رئیس جمهور روز چهارشنبه در سخنانی در مراسم بهره برداری از کارخانه فراوری کیک زرد اردکان یزد با اشاره به قرار داشتن در آستانه 40 سالگی انقلاب اسلامی گفت: باید در سه چیز قدردان و شکرگذار باشیم. اول شکرگذار بازگشت دینداری به کشور بعد از انقلاب باشیم؛ چرا که قبل از انقلاب دین مهجور بود و کار بزرگ امام با پشتوانه مردم و الطاف الهی این بود که دین مجدد به صحنه زندگی بازگشت و تمام ایسمهای دنیا را به چالش کشید.

وی اظهار کرد: چالش اصلی ما با غرب چالش حکمرانی است نه لزوماً هسته ای. انقلاب اهداف بلندی را ترسم کرد و هنوز خیلی راه داریم تا به آرمان هایی که در انقلاب تعریف کردیم، برسیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما همه عناصر را برای پیشرفت در اختیار داریم از نیروی انسانی تا منابع مادی اما یک سرمایه را کم داریم و آن مدیریت است.

صالحی ادامه داد: البته ما در ایثار، اعتقاد و باورمندی سرمایه عظیمی داریم و با اینها رشد و پیشرفت مان سریع تر خواهد بود. این که چهل سال با وجود همه مسائل و محدودیت ها رشد کردیم، آنها که شاهد سیر تحول انقلاب بودند می دانند که کشور چه گردنه هایی را پشت سر گذاشته است. اگر بستر اسلامی انقلاب نبود، انقلاب باید صدا بار شکست می خورد و ملت صدا بار تسلیم می شد.

معاون رئیس جمهور گفت: ما شعار استقلال، آزادی جمهوری اسلامی را محقق کردیم. ما استقلال سیاسی گرفتیم و در مدار سیاسی خود باشیم و یک کشور در حال توسعه نظام حاکم بر دنیا را تکان داد. نظامی بیش از دو قرن است بر دنیا حاکم است و دولت های استکباری به دنبال چپاول دیگران هستند و به دنبال اهداف خود هستند و در این میان یک کشور پیدا شد و گفت موافق با این رفتار و شیوه اداره دنیا موافق نیستم.

وی ادامه داد: شکر دوم این است که ما ایرانی هستیم. ایرانی بودن افتخار است و آن را زمانی حس می کنیم که در کشورهایی مختلف قرار می گیریم. ایران کشوری با صندلی ویژه جغرافیایی و با این ملت و تاریخ پر افتخار است. بعد از اسلام اما پرچم علم و اندیشه پروری را این ملت دست گرفت. سخن حضرت رسول (ص) است که می فرمایند اگر علم در ثریا باشد مردمانی از فارس به آن دست پیدا می نمایند. همچنین خداوند می فرمایند، اگر توجه تان به دین کم گردد، قومی را می فرستم که خدا را دوست دارند و خدا هم آنها را دوست دارند. پرسیدند آنها کیستند و حضورت رسول دست روی شانه سلمان فارسی گذاشتند و گفتند قوم این مرد!

وی با اشاره به همزمانی روز سده با این ایام اظهار کرد: ملت ایران قبل از اسلام هم مشرک نبوده است.

صالحی ادامه داد: شکر سوم این است که به هر کدام از ما خداوند عنایت نموده خدمتگزاری در گوشه گوشه این مملکت باشیم. الان مسائل معیشتی و مالی داریم اما چهل سال برای عمر یک انقلاب چیزی نیست یک پاراگراف از تاریخ طلایی این ملت است اما پیشرفت ما در این مدت خیلی سریع بوده است. متأسفانه این پیشرفت ها و بدیهیات را به خود یادآوری نمی کنیم. من خودم تا دیروز فکر می کردم 270 هزار کیلومتر لوله کشی گاز شده در حالی که 370 هزار کیلومتر است و این کاری بسیار عظیم است یعنی بیش از 90 درصد شهرهای ما دارای لوله کشی گاز است.

معاون رئیس جمهور توضیح داد: با وجود محدودیت ها، جنگ و نقص در مدیریت آن چه ما را امیدوار می نماید این است که این انقلاب ما را به اصلاح پذیری سوق می دهد. ما می توانستیم خیلی بهتر باشیم اما به خاطر نواقص مدیریتی خودمان عقب ماندیم. این انقلاب چارچوبی دارد که لاجرم باید اصلاح پذیر باشیم و یکی از دلایلش هم انتخابات است و این که ملت روز به روز مطلع تر و هوشیارتر می گردد. البته دشمنی هم وجود دارد. به هر حال ملتی که داعیه استقلال دارد باید هزینه اش را هم بپردازد. کشورهایی همسایه را نگاه کنید و ببینید چطور ترامپ با آنها به زبان تحقیر صحبت می نماید! اما به ما که می رسد می گوید باید مذاکره کنیم.

وی در بحث برجام گفت: آن مقدار که توفیق داشتم در مذاکرات باشم می توانم بگویم جمهوری اسلامی ایران یک گروهان در مقابل یک لشگر بود اما اگر ایمان داشته باشید یک نفر در مقابل چندین نفر آنها هستند.

وی ادامه داد: یک خبرنگار عرب گفت آقای صالحی به عنوان یک خبرنگار عرب وقتی مذاکره نمایندگان ایرانی را می بینم که با قامتی راسخ و قدم هایی بلند در مقابل این قدارها می ایستند خرسند می شوم و می پرسم چرا ما مسئولینی این چنینی نداریم! اما این اقتدار از فرد نیست بلکه پشتوانه دین و ملت است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ملت و رهبری عزیز آنچنان حمایت و پشتوانه ای برای مذاکره نمایندگان ایجاد کردند و رئیس جمهور محترم مذاکره نمایندگان را تشویق کردند، هر کسی بود با همین اقتدار می رفت به مذاکره.

رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه گفت: الان نمونه مجتمع صنعتی اردکان را دیدید. ای کاش مستندات را می توانستیم نشان می دادیم. دوستان در همین فاصله چند ساله اخیر این مجتمع را سرپا کردند و اگر مقدار قابل توجهی هزینه ها با یاری مجلس تأمین گردد که قولش را هم داده اند، می توانیم مقدار خوبی مواد اولیه و کیک زرد را از این کارخانه تحویل اصفهان دهیم. این کارخانه توان پذیرش 84 هزار تن کانسنگ اورانیوم را دارد و در آینده از این دست کارخانه ها به اقتضای نیازمان در مکان های دیگر که فعلاً اعلام نمی کنیم خواهیم ساخت.

معاون رئیس جمهور در ادامه ابزار امیدواری کرد که اروپایی ها هرچه زودتر قدم های لازم را بردارند.

وی ادامه داد: البته درباره برجام، هیأت نظارت بر برجام تصمیم گیری می نماید و این که آن تصمیم چیست به نظر و تصمیم و اعتبار آن هیأت بستگی دارد. فقط به طرف مقابل می گویم که احتیاط کنید و هشدار می دهم، نکند اشتباه بگیرید قضایا را! صنعت هسته ای سرپاست و نشاط هسته ای عالی است و ما در بهترین وضعیت به لحاظ فعالیت های هسته ای هستیم؛ چه در اکتشاف و استخراج چه تحقیق و توسعه یا ساخت نیروگاه های 2 و 3 بوشهر، در بخش رادیو دارو و غیره.

صالحی همچنین به مردم یزد اطلاع داد که یزد آینده درخشانی به لحاظ مواد معدنی دارد. در بعد آهن به اعتبار یافته های همکارانمان آن میزان سنگ آهنی که در ایران تاکنون استخراج شده حداقل معادل آن استخراج کردیم البته بیش از اینهاست و در آینده خبرهایی رسمی آن اعلام خواهد شد.

وی گفت: تابستان آینده بتن ریزی نیروگاه های بوشهر 2 و 3 انجام می گردد. همچنین در پروژه رادیودارو و ایجاد مرکز یون درمانی که با یاری وزارت بهداشت انجام می گردد و امیدواریم در دو، سه سال آینده این پروژه ها را به نتیجه برسانیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "صالحی: به طرف های مقابل برجام هشدار می دهم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی: به طرف های مقابل برجام هشدار می دهم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید