خبر خوش برای پسته داران در راه است

به گزارش وبلاگ یادگیری، رییس سازمان جهادکشاورزی شمال استان کرمان با بیان این مطلب که سال آینده استان کرمان همانند گذشته رتبه نخست فراوری پسته را کسب خواهد نمود، بیان کرد: پیش بینی می کنیم سال آینده نسبتا سال خوبی برای پسته داران باشد.

خبر خوش برای پسته داران در راه است

عباس سعیدی با حضور در غرفه وبلاگ یادگیری در چهارمین نمایشگاه مطبوعات و رسانه استان کرمان با اشاره به تغییر اقلیم در چند سال اخیر، گفت: تاثیرات تغییر اقلیم در بخش کشاورزی به صورت محسوس دیده می گردد.

وی با بیان این مطلب که تغییر اقلیم باعث افزایش دما و کاهش بارندگی شده است، توضیح داد: سال گذشته، سال سخت برای کشاورزی و دامپروری استان کرمان بود که بیش از 85 درصد استان با خشکسالی شدید روبرو بود.

رییس سازمان جهادکشاورزی شمال استان، یکی از قطب های کشاورزی کشور را استان کرمان دانست و اعلام کرد: در استان کرمان بیش از 6.5 میلیون تن فراوریات محصولات کشاورزی استان کرمان است که حدود 18 میلیارد تومان براساس قیمت قبل ارزش محصولات کشاورزی استان است.

وی به بحرانی که در سال گذشته بخش کشاورزی استان با آن دست و پنجه نرم کرد، اشاره نمود و اضافه کرد: گرمای بیش از حد در فروردین ماه سال گذشته و نوسانات دمای بهمن و اسفندماه سال 96 متاسفانه باعث شد که بیش از 90 درصد پسته استان از بین رفت و از 90 هزار تن فراوری پسته که پیش بینی شده بود حدود 10 هزار تن پسته برداشت کردیم و مابقی به دلیل تغییر اقلیم از بین رفت.

سعیدی ادامه داد: در اثر سرمای 29، 30 و 31 فروردین سال گذشته حدود 18 هزار تن گردوی استان از بین رفت و متاسفانه افزایش دما در تیر و مردادماه نیز حدود 30 هزار تن خرمای استان از بین رفت، ضمن آنکه خشکسالی باعث خشک شدن و کم آب شدن قنوات زیادی در استان شد.

وی از تاثیر تغییر اقلیم بر روی بخش دامپروری سخن به میان آورد و بیان کرد: تغییر اقلیم و خشکسالی ها خسارات زیادی به حوزه دامپروری و عشایری استان وارد شد.

رییس سازمان جهادکشاورزی استان کرمان اعلام کرد: حدود 10 هزار میلیارد تومان سال جاری فقط به پسته استان خسارت وارد شد، هم چنین به مراتع، باغات گردو، خرما، دام و ... خسارات زیادی وارد شد.

وی به اقدامات دولت برای یاری به کشاورزان اشاره و اظهار کرد: دولت مصوبه ای تحت عنوان تمدید وام های کشاورزان هم چنین سود و دیرکرد وام ها را باید بانک ها ببخشند، ضمن آن که آبرسانی سیار به عشایران، تامین علوفه دام و ... از جمله اقدامات دولت در این زمینه بوده است.

سعیدی با بیان این مطلب که سال آینده استان کرمان همانند گذشته رتبه نخست فراوری پسته را کسب خواهد نمود، بیان کرد: پیش بینی می کنیم سال آینده نسبتا سال خوبی برای پسته داران است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خبر خوش برای پسته داران در راه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خوش برای پسته داران در راه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید