فراوری واکسن برای محافظت از زنبورهای عسل توسط محققان فنلاندی

به گزارش وبلاگ یادگیری، ایسنا نوشت: پژوهشگران فنلاندی، نخستین واکسن را برای محافظت از زنبورهای عسل در برابر بیماری های عفونی ارائه داده اند.

فراوری واکسن برای محافظت از زنبورهای عسل توسط محققان فنلاندی

دانشمندان موفق شدند نخستین واکسن را برای حشرات ارائه دهند و امیدوارند این واکسن بتواند به زنده ماندن بسیاری از زنبورهای عسل یاری کند.این واکسن موسوم به پرایم بی (PrimeBEE)، برای محافظت از زنبورهای عسل در برابر بیماری فول برود آمریکایی(American foulbrood) طراحی شده است. فول برود آمریکایی، نوعی بیماری باکتریایی است که می تواند همه قلمرو زنبورها را از بین ببرد.

واکسن پرایم بی، یک واکسن خوراکی است که با محافظت از زنبورها، ایمنی فراوری محصول را در سرتاسر دنیا نیز تضمین می نماید.دنیل فریتاک (Dalial Freitak)، از دانشمندان دانشگاه هلسینکی (UH) فنلاند گفت: بیماری و مرگ زنبورهای عسل، تهدید بزرگی برای برنامه دنیای غذا به شمار می رود. حتی بهبودی کمی در شرایط زندگی این موجودات، تاثیر قابل توجهی را در مقیاس دنیای به دنبال خواهد داشت. ما مکانیسمی را کشف نموده ایم که نشان می دهد می توان زنبورهای عسل را واکسینه کرد.

بیماری فول برود آمریکایی، شایع ترین و مخرب ترین بیماری در میان زنبورهای عسل است. این بیماری، قابل درمان نیست و می تواند قلمروی زنبورهای عسل را به راحتی از بین ببرد.از آنجا که سیستم ایمنی حشرات، پادتن ها را شامل نمی گردد، این واکسن که هنوز در مراحل رشد و پیشرفت به سر می برد، بسیار موثر خواهد بود.

5656

منبع: خبرآنلاین

به "فراوری واکسن برای محافظت از زنبورهای عسل توسط محققان فنلاندی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری واکسن برای محافظت از زنبورهای عسل توسط محققان فنلاندی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید