تاثیرات شغل پاره وقت بر فرزندآوری زنان

به گزارش وبلاگ یادگیری، ساعت کاری یکی از ابعاد مهم اشتغال زنان است و نقش مهمی در فرزندآوری زنان دارد. نتایج یک پژوهش نشان داد که زنانی که شغل پاره وقت دارند نسبت به زنان شاغل تمام وقت، تعداد فرزند بیشتری به جهان می آورند و شغل پاره وقت احتمال به جهان آوردن فرزند دوم را بیشتر می نماید.

تاثیرات شغل پاره وقت بر فرزندآوری زنان

به گزارش وبلاگ یادگیری، مطالعه ای که توسط دکتر مهری شمس قهفرخی؛ استادیار گروه جامعه شناسی دانشگاه اصفهان انجام گردیده است، به این پرسش پاسخ داد که آیا می توان بدون حذف یا محدود کردن فعالیت های زنان در جامعه و ایجاد زمینه های اشتغال آن ها، زمینه ای فراهم کرد تا زنان بتوانند به آسانی در کنار انجام وظایف باروری و خانوادگی در زمینه های شغلی موفق باشند و باروری آن ها نیز کاهش پیدا نکند؟

ساعات انجام شغل پاره وقت از کار تمام وقت کمتر است و از نظر زمانی انعطاف پذیری بیشتری دارد. در کشورهای مختلف میزان ساعات شغل پاره وقت متفاوت است ولی بر اساس تعریف سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، ساعات کار پاره وقت کمتر 30 ساعت در هفته در نظر گرفته می گردد. در سال های گذشته میزان اشتغال پاره وقت در بسیاری از کشورها افزایش یافته است. اگرچه اطلاعات دقیقی در خصوص میزان اشتغال پاره وقت در ایران موجود نیست.

برای انجام این پژوهش دوره ای پنج ساله از زندگی 552 زن 20 تا 40 ساله ساکن شهر اصفهان مورد آنالیز نهاده شد و تاثیر ساعت کاری، بر احتمال و الگوی باروری ارزیابی شد. نتایج این پژوهش که توسط دکتر مهری شمس قهفرخی انجام گردیده است در فصلنامه جامعه شناسی کاربردی منتشر گردیده است.

این پژوهش نشان داد زنانی که شغل پاره وقت دارند نسبت به زنان شاغل تمام وقت، تعداد فرزند بیشتری به جهان می آورند و شغل پاره وقت احتمال به جهان آوردن فرزند دوم را بیشتر می نماید.

به گفته پژوهشگر این تحقیق: احتمالا این زنان در هنگام به جهان آوردن فرزند اول به دلیل نگرانی از ثبات خود در بازار کار به صورت تمام وقت کار می کردند و کمبود زمان برای مسئولیت خانوادگی شان را تجربه نموده اند؛ اما برای به جهان آوردن فرزند دوم از ساعت کاری خود کاسته اند و در نتیجه، زودتر به فرزند دوم رسیده اند.

شغل پاره وقت تنش بین کار و خانواده را کاهش می دهد. در کشورهایی مثل ایران که شغل پاره وقت، کمتر در دسترس است، فشار شغلی و تضاد بین کار و خانواده باعث میزان باروری کمتر می گردد. پس اشتغال زنان باید به گونه ای طراحی گردد که زنان در عین شاغل بودن و تحصیلات دانشگاهی، فرزند آوری هم داشته باشند. با این اقدام علاوه بر این که گامی در جهت توسعه کشور برداشته گردیده، گروهی که باروری پایین دارند را نیز حمایت نموده است.

هرچه وضعیت رفاه و امنیت اجتماعی افراد تقویت گردد، احتمال افزایش باروری آن ها نیز بیشتر می گردد. همچنین، دولت و سیاست گذاران می توانند با حمایت از زنان شاغل دارای فرزند و ایجاد بسترهای مناسب برای رفاه حال این دسته از زنان، در افزایش رضایت عمومی آن ها از زندگی نقش مؤثری ایفا نمایند. این امر سبب افزایش راندمان و بهره وری آن ها در زمان کار گردیده و می تواند ضمن افزایش ساعات کار مفید آن ها، اشتباهات شغلی و به تبع خسارات ناشی از آن را نیز به حداقل برساند. چنین سیاست گذاری هایی در بهبود شرایط اقتصادی جامعه و بازگشت غیرمستقیم بخشی از هزینه های مرتبط با حمایت از زنان شاغل نقش زیادی دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تاثیرات شغل پاره وقت بر فرزندآوری زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیرات شغل پاره وقت بر فرزندآوری زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید