اوباما: حاکمیت قانون در معرض خطر است

به گزارش وبلاگ یادگیری، تنها یک روز پس از آنکه فاش شد باراک اوباما از جزئیات تماس های تلفنی شنود شده مایکل فلن با سفیر جنجالی وقت روسیه اطلاع داشت، این رئیس جمهوری سابق آمریکا نسبت به تصمیم دادستان کل کشورش برای لغو اتهامات علیه مشاور امنیت ملی پیشین دونالد ترامپ هشدار داد.

اوباما: حاکمیت قانون در معرض خطر است

به گزارش وبلاگ یادگیری، به نوشته روزنامه دیلی میل، باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا این اظهارات را در جریان ویدیو کنفرانسی با اعضای سابق دولتش عنوان کرد. فایل صوتی این تماس به دست یاهو نیوز رسیده است.

بعد از آنکه معین شد باراک اوباما 15 روز پیش از مراسم سوگند دونالد ترامپ از جزئیات تحقیق اف بی آی علیه مایکل فلن که بعدا مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ شد، اطلاع داشت و درباره آن با مقام های ارشد دولتی صحبت نموده بود، تحت فشار نهاده شد.

اوباما در این رابطه گفته است: گمان می کنم اخبار 24 ساعت گذشته تا حدی کم اهمیت جلوه داده شده است؛ اینکه وزارت دادگستری اتهام ها علیه مایکل فلن را لغو کرد. این حقیقت دارد که هرگز موردی وجود نداشته است که در آن گواهی دروغ فردی اثبات گردد و بعد بدون اتهامی، آن فرد رها گردد. اینجا همان جایی است که باید نگران اساس شد؛ نه فقط هنجارهای نهادینه بلکه درک بنیادین ما از حاکمیت قانون هم در معرض خطر قرار می گیرد. زمانی که شما حرکت در این راستا را شروع می کنید، این حرکت به سرعت شتاب می گیرد؛ همانطور که ما در جاهای دیگر دیدیم.

اسنادی که از حالت محرمانگی خارج شدند، نشان می دهند که باراک اوباما درباره تحقیقات اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف بی آی) در خصوص فلن با سالی یتز، معاون دادستان وقت آمریکا صحبت نموده بود و یک روز بعد از آن در این رابطه اظهارنظر کرد.

این اسناد نشان می دهد که اطلاع اوباما از تماس تلفنی مایکل فلن با سفیر وقت روسیه در ایالات متحده، موجب شگفتی سالی یتز شده است.

براساس گزارش فاکس نیوز، پنجم ژانویه 2017 یعنی 15 روز پیش از آنکه دونالد ترامپ قدرت را به دست بگیرد، معاون دادستان کل وقت آمریکا در نشست کاخ سفید با حضور اوباما و دیگر چهره های امنیت ملی سرشناس حضور پیدا کرد. از دیگر حاضران جلسه می توان به جو بایدن، جیمز کومی و جان برنان، مدیران وقت اف بی آی و سیا و جیمز کلاپر، مدیر اطلاعات ملی وقت آمریکا اشاره نمود.

این جلسه برای آنالیز مداخله روسیه در انتخابات بود و همچنین سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا که فلن جایگزین او شد و دیگر مقام های امنیت ملی در آن حضور داشتند.

بعد از این نشست، باراک اوباما از سالی یتز و جیمز کومی خواست تا در دفترش بمانند و به آن ها گفت که از اطلاعاتی درباره فلن و تماس های تلفنی او درباره تحریم ها با سفیر روسیه آگاه شده است. براساس این اسناد، اوباما تاکید داشت که اطلاعات بیشتری درباره این موضوع نمی خواهد و فقط میخواهد بداند که کاخ سفید باید طور دیگری با فلن برخورد کند یا خیر. با توجه به اسناد، معاون دادستان کل هیچ ایده ای از بحث باراک اوباما نداشت و از گفت وگوها متوجه شد.

براساس یادداشت دیگری که سوزان رایس درباره این نشست دارد، جو بایدن هم در این جلسه حاضر بوده است. اطلاع اوباما از این تماس تلفنی که اف بی آی همان موقع گفته بود ماهیت مجرمانه ندارد، بیشتر به علت روابط خود او با مایکل فلن چشمگیر است.

باراک اوباما سال 2014 مایکل فلن را از ریاست آژانس اطلاعات دفاعی برکنار کرد و به دونالد ترامپ نسبت به انتصاب او به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا هشدار داده بود.

فلن دسامبر 2017 به دروغگویی به اف بی ای درباره تماس هایش با روسیه حین تحقیقات روسیه اذعان کرد. او همچنین اذعان کرد که درباره همکاری با دولت ترکیه حین خدمت به عنوان مشاور کمپین برای کارزار ترامپ پنهان کاری نموده بود. وزارت دادگستری آمریکا پنج شنبه به طور ناگهانی از یک قاضی خواست تا اتهامات کیفری علیه فلن را لغو کند. این اقدام بعد از فشارهای روز افزون دونالد ترامپ و متحدان سیاسی او انجام شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اوباما: حاکمیت قانون در معرض خطر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوباما: حاکمیت قانون در معرض خطر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید