اخذ مجوز هلدینگ بازار سرمایه و سبدگردانی از بورس

به گزارش وبلاگ یادگیری، مدیرعامل شرکت توسعه کسب و کار سرمایه گذاری بیمه ایران (سبا) می گوید دو مجوز هلدینگ بازار سرمایه و سبدگردانی را از بورس اخذ نموده و همچنین سه ماه است که با افزایش سرمایه شرکت موافقت گردیده است. او با اشاره به صورت های مالی سبا تاکید می نماید که علیرغم برخی گفته ها شرکت متبوعش سود ده است.

اخذ مجوز هلدینگ بازار سرمایه و سبدگردانی از بورس

به گزارش وبلاگ یادگیری، محمدصادق الحسینی در نشست خبری که امروز برگزار گردید، با اشاره به صورت های مالی شرکت، گفت: سود ناخالص ما در سال 1394، 19 میلیارد تومان بوده و در سال 1395 به 10 میلیارد تومان کاهش پیدا نموده است. سال 1396، 24 میلیارد تومان و 6 ماهه 1397 تا الان 17 میلیارد تومان گردیده است.

وی شرح داد: هزینه ما در سال 1394، 5 میلیارد و 800 میلیون تومان بوده، در سال 1395 به 11 میلیارد تومان افزایش یافته و در سال 1396 کاهش داشتیم و هزینه به هشت میلیارد تومان رسیده، در سال 1397 تا الان نیز این روند کاهشی ادامه پیدا نموده و به حدود 4 میلیارد و 400 میلیون تومان رسیده است.

این عضو کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار اضافه نمود: سود عملیاتی شرکت در سال 1394، 11 میلیارد تومان، در سال 1395 این سود منفی گردیده، در سال 1396، 16 میلیارد تومان و در سال 1397 تاکنون این سود به 13 میلیارد تومان رسیده است. در سال 1395 درآمد عملیاتی مان منفی است و علتش این است که شرکت آنقدر در این سال بی پول بوده که حتی پروژه ساختمانی ما 6 ماه متوقف بوده است. در آن سال پروژه گودبرداری گلستان گود 36 متری را کنده بودند و آن را رها کرد و سپس آن جا هم ریزش کرد. تزریق مالی مناسبی به شرکت صورت نگرفته بود. عملا شرکت منابعی برای سرمایه گذاری نداشت. 467 میلیارد تومان سرمایه ما است که همه در قالب ساختمان و چیزهایی بوده که بیمه ایران نمیخواسته که یکی از آن ها این گود بوده است. تمام افزایش سرمایه ما از محل دارایی های منتقل گردیده از بیمه ایران است. یعنی یک تومان هم به شرکت پول نقد نداده بودند.

وی ادامه داد: در صورت های مالی بیمه ایران حدود 3 هزار و 200 میلیارد تومان مسکن و املاک وجود دارد و هزار میلیارد تومان در بورس سهام و اوراق داشته که با توجه به وضعیت حال حاضر این مبلغ تا 1400 میلیارد تومان بالا رفته است.

مدیرعامل شرکت توسعه کسب و کار سبا ادامه داد: اینکه برخی می گویند کل سرمایه گذاری بیمه ایران دست سبا است درست نیست. اینها در دست مدیر سرمایه گذاری بیمه ایران است. از طرفی برخی گفتند سود سبا در طی سال های قبل کاهش یافته که اصلا این موضوع صحیح نیست. به طوری که سود 6 ماهه سال 1397 از کل سال های پیش هم بیشتر است.

وی درباره سود سبا نیز گفت: بخش قابل توجهی از سود ما در سال 1397 از طریق خرید و فروش سهام بود. اگر پروژه گلستان در طی سال های گذشته طبق برنامه پیش رفته بود، ما منفعت مالی بیشتری هم کسب می کردیم. در حال حاضر سود عملیاتی ما از تمام سال های قبل بیشتر است.

وی شرح داد: ما سابقا 60 میلیارد تومان پوتفوی بورسی داشتیم، اما در حال حاضر پوتفوی بورسی ما به 110 میلیارد تومان رسیده است.

الحسینی در پاسخ به اینکه درآمد غیر عملیاتی شما از کجا تامین می گردد گفت: بخش عمده درآمد غیرعملیاتی سال 1395 مربوط به فروش بیمه ملت است که از آنجا توانستیم 80 میلیارد تومان پول به دست آوریم و برای ساختمان گلستان سرمایه گذاری کنیم. عمده درآمد غیر عملیاتی ما از طریق فروش املاک است.

مدیرعامل سرمایه گذاری بیمه ایران اظهار کرد: چرا شرکت های بیمه به سمت بورس نمی روند و شفاف نمی شوند؟ اگر شرکت های بیمه بورسی شوند، سهامداران می توانند همه چیز را شفاف تحت نظر قرار دهند. از طرفی تعدادی از شرکت های بیمه معاملات شان را در خارج از کارگزاری بورس بیمه ایران انجام می دهند اما ما حتی یک معامله خارج از کارگزاری بورس بیمه ایران نداشتیم.

وی با تاکید بر اینکه در کل 10 درصد سرمایه بیمه ایران دست سبا است، گفت: علی رغم این موضوع هر وقت اتفاقی می افتد می گویند که سبا سودآوری اش کم بوده، در صورتی که با احتساب وضعیت فعلی، سبا 300 درصد سود داده است. علاوه بر این اگر ساختمان گلستان را بفروشیم، باید منافعش را به بورس بیاوریم.

این عضو کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار اظهار کرد: هدف سبا این است که به سمت سرمایه گذاری های شفاف تر و بورسی تر برود. ما نمی خواهیم در حوزه بازرگانی ورود کنیم و شرکتی که در این زمینه داشتیم را منحل کنیم. ما در حال حاضر از بورس 2 مجوز گرفتیم که یک مجوز سبدگردانی و دیگری هلدینگ خدمات بازار سرمایه (گروه مالی) است. همچنین ما می خواهیم مجوز تامین سرمایه برای حوزه بیمه هم بگیریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اخذ مجوز هلدینگ بازار سرمایه و سبدگردانی از بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخذ مجوز هلدینگ بازار سرمایه و سبدگردانی از بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید